Kdy je (ne)vhodné generátor použít

Možná se ptáte, k čemu je to celé dobré…

Kdy může být generátor užitečný

  • Když máte nový výrobek a rozhodli jste se mu vytvořit mikroweb. S generátorem se můžete soustředit na design a texty a neřešit při tom technické detaily jako např. kterou PHP knihovnu použijete nebo jestli seženete webhosting s Pythonem či Javou.
  • Jste malá firma nebo živnostník. Potřebujete jednoduchý web o cca pěti stránkách, kde bude kontakt, pár slov o firmě a nabídka. Nemusíte si platit drahé programátory – stačí vám někdo, kdo ovládá (X)HTML a CSS a web je hotový :-) No a ještě napsat texty aby to mělo hlavu a patu.
  • Chcete svým (budoucím) zákazníkům rozdávat CDčka nebo USB flash disky, na kterých bude vaše nabídka nebo třeba prezentace z konference. Pro takové případy je offline generátor jako dělaný.
  • Potřebujete vytvořit nějakou interní dokumentaci nebo třeba pověsit na intranet (v tomto případě stačí sdílený disk) nějaké návody pro zaměstnance. Jednoduše si vygenerujete stránky, nemusíte ani řešit grafiku, použijete výchozí vzhled a dokumentace je hotová. Když to budete chtít v budoucnu vylepšit, jen upravíte šablonu a přegenerujete obsah.

Kdy se naopak moc nehodí

  • Pokud často aktualizujete obsah. Po každém přidání nebo úpravě stránky je potřeba spustit generátor. Jestliže vám na webu přibudou denně desítky aktualit nebo několikrát za den vydáváte a měníte články, není generátor to pravé. Sice byste mohli použít verzovací systém a generování automaticky spouštět po každém commitu, ale není to úplně ono. Pokud ale máte stránky, kam něco napíšete jednou do týdne nebo ještě méně častěji, může se vám generátor hodit.
  • Když potřebujete webovou aplikaci a ne webovou prezentaci. Dnes se kde co honosně nazývá aplikací takže tyto pojmy trochu splývají, ale bylo by dobré mezi nimi rozlišovat. Jednoduchý obsahový web klidně pomocí generátoru tvořte. Jestliže jde ale o aplikaci a potřebujete do ní dostat nějakou obchodní logiku, není generátor vhodný. Nejde o nevhodnost technologie (XML, XSLT…), ta je dostatečně mocná, ale o nevhodnost procesu – dávkové zpracování se nehodí.
  • Když píšete diplomku, bakalářku, knihu… pak použijte raději  DocBook nebo  LaTeX (nebo obojí dohromady:  DocBook LaTeX PDF). XML Web generátor slouží k tvorbě jednoduchých webových stránek a nemá ambice být typografickým systémem.